HABERLER
anaokuluOKUL ÖNCESİ EÐİTİM İÇİN PROJE ORTAKLIÐI

ŞEMDİNLİ'DE ÇOCUKLAR OKUL ÖNCESİ EÐİTİM GÖRÜYOR PROJESİ


Gençlik Gündemi Derneği , Proje Başvuru Sahibi olan Şemdinli  Belediyesi'nin  'Şemdinli'de Çocuklar Okul Öncesi Eğitim Görüyor' projesinde iştirakçi olarak yer almaktadır.

Okul Öncesi Eğitim görme alanında Türkiye’de okul öncesinde okullulaşma oranında 81 il içerisinde % 20 oranıyla Hakkari ili 80.sırada yer almaktadır. Şemdinli İlçesinde merkezde Şemdinli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı sadece bir tane bağımsız Anaokulu bulunmaktadır. Bu okulun kapasitesi talep karşısında yeterli olmamaktadır. Bu durumlar göz önünde bulunduğunda bölgede yaşayan dezavantajlı çocuklar için, AB uygulamalarıyla uyumlu eğitim modülünün uygulandığı bir eğitim yuvasının hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje 23 Kasım 2009 tarihinde Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne takdim edilmiştir.

Projenin kabul olması halinde ;

Şemdinli İlçesinde yaşayan 36-72 ay arası 40-50 çocuğun anaokullarına erişimlerini sağlamak ve ihtiyaç duyulan şartların iyileştirilmesiyle, ilçede yaşayan çocukların bu merkezde eğitim olanaklarından yararlanması hedeflenmektedir.

Ebeveynlerin okul öncesi eğitimle ilgili bilinçlendirilmeleri, yerel yönetim teşvikiyle okul öncesi eğitimin sürekli eğitim merkezine dönüştürülmesi için bölge yakınlarında bulunan  üniversite, STK’lar  ve diğer ilgili taraflar arasında okul öncesi eğitim ve toplum temelli gündüz bakım hizmetlerine yönelik ağlar oluşturulması hedeflenmektedir.  


Proje süresi 12 aydır.